نوارهای حساس پزشکی

نوار سونوگرافی: نواری حساس به عرض ۱۱۰سانتی متر جهت سونوگرافی به کار می رود و به چند صورت به بازار عرضه می شود. یا به صورت رول های سیاه و سفید یا رنگی عرضه می شود یا به صورت کتابچه ای و کارتریج دار مصرف می شود بنا بر سلیقه پزشک و نوع دستگاه نوار انتخاب می شود و طول آن ۲۰ متر می باشد. معروف ترین مارک های موجود در ایران سونی، هانسول، دوریکو می باشد.

نوار الکتروکاردیوگرافی و الکتروشوک: به صورت رولی یا کتابچه ای تولید می شود. بنا بر سیستم هر دستگاه و نوع کاربری آن نوع نوار و اندازه آن انتخاب می شود. اکثر دستگاه های الکتروکاردیوگرافی تک کانال دارای نوارهای ۵۰*۳۰ می باشد (۳۰ متر طول و ۵۰ سانتی متر عرض). دستگاه های ۳، ۶ و ۱۲ کاناله از نوارهای الکترو با عرض بیشتر استفاده می کنند. معروف ترین نوار الكترو در سایزهای ۵۰*۳۰ و ۵۸ *۳۰ و ۶۰*۳۰ و ۶۳ * ۳۰و ۱۱۰ *۳۰ و… می باشد. نوعی از دستگاه های الکترو دارای نوارهای کتابچه ای است در سایزهای ۵ *لاو ۹*لاو ۹۹ و… جنس نوار از کاغذ حساس بوده و شطرنجی می باشد. نوارهای معمولی به رنگ قرمز و صورتی و نوار دستگاه الکتروکاردیوگرافی داوینسا به رنگ آبی می باشد.

بعضی از نوارها دارای سنسور یا مار کر دار هستند. نوارهای حساس بدون خط مار کردار جهت رفراکتومتر می باشد. نوارهای رولی در ۲۰ و ۲۵ و ۳۰ متر تولید می گردد. معمول آن ۳۰ متر است. نوارهای کتابچه ای یا از یک طرف و یا در دو طرف دارای مارکر می باشند.

نوار NST: نوار مخصوص دستگاه فتال مانیتورینگ که در سایزهای مختلف وجود دارد.

نوار انسفالوگرافی: جهت گرفتن نوار مغز به کار می رود.

نوار تست ورزش: جهت بررسی قلب در حین ورزش کاغذهای حساس پزشکی ثبت نوسانات قلبی را عهده دار می باشد. معمولا به صورت کتابچه ای است ولی بعضی از دستگاه ها دارای نوار رولی نیز می باشند و بنا بر نوع دستگاه اندازه و شکل نوار انتخاب می شود. کلیه کاغذهایی که در پزشکی و چشم پزشکی، تحقیقاتی، ورزشی، مغزی و آزمایشگاهی، شوک NST و (Medical Paper) مورد استفاده قرار می گیرند باید حساس، شطرنجی یاساده، مار کردار یا بدون مارکر، رول یا کتابچه ای باشند.

نوار اسپیرمتری: کاغذی حساس بدون خط جهت ثبت نوسانات دریافتی دستگاه اسپرومتری می باشد و در سایزهای مختلف تولید می شود. با این روش می توان اطلاعات شخصی بیمار را در پرونده آن برای بررسی آینده بایگانی کرد.

بخش دوم: نخ های پزشکی و کاربردهای آن

در گذشته های نه چندان دور نخ و سوزن پزشکی جدا از هم بوده و بنابر نوع عمل، نخ و وزن انتخاب و مورد استفاده قرار می گرفت. آنهم انتخاب بسیار محدود بود. اما امروزه در ایران شرکتهای معتبری تقریبا از حدود ۳۰ سال قبل با همت کارگران ایرانی و به لطف پیشرفت تکنیک توانستند بسیاری از نخهای پزشکی اعم از طبیعی و مصنوعی را تولید نمایند و پیشتاز این صنعت، شرکت سوپا بوده است. امروزه شرکتهای دیگری مانند کیهان، سوچرز، هورا طب و … به تولید و بسته بندی آن همت گمارده اند و تقریبا ایران را از ورود بسیاری از نخهای پزشکی بی نیاز نموده اند.

کلیه نخ های پزشکی به دو دسته تقسیم می شوند. الف: قابل جذب ب: غیرقابل جذب – جذبی خود به دو گروه تقسیم می شود: طبیعی و مصنوعی

– غیر جذبی هم خود به دو گروه تقسیم می شود: غیرقابل جذب طبیعی و غیرقابل جذب مصنوعی

– به عنوان مثال نخ کرومیک و پلین قابل جذب طبیعی می باشند. – نخ سوپابن قابل جذب مصنوعی می باشند.

– نخ غیرقابل جذب طبیعی مانند ابریشم یا سیلک؛ نخ غیرقابل جذب مصنوعی نایلون و کلیه نخ ها از این خانواده مانند PVDF و پلی پروپیلن و…

انواع نخ های جراحی

نخ سیلک یا ابریشم: نخ غیر قابل جذب طبیعی ابریشم از پروتئین آلی بنام فیبروژن ساخته شده است. در جراحی قلب و عروق شکم و سطوح مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت تک رشته ای و چند رشته ای تولید می شود و با حرف اختصاری S و به رنگ آبی مشخص می شود. نخ های ظریف ابریشم در عمل های چشمی و میکروسکوپی مورد استفاده قرار گرفته و با گاز اتیلین اکساید استریل می شود.

نخ جراحی نایلون: یکی از پرمصرف ترین نخ های پزشکی نایلون می باشد با حرف اختصاری N و به رنگ سبز که غیر قابل جذب می باشد. معمولا پس از سی سال از هم پاشیده می شود. به دلیل داشتن سطح صاف گره زدن مشکل است به همین دلیل جهت استحکام باید از گره ضربدری دوبل استفاده نمود. برای دوختن پوست و ماهیچه و عروق بکار می رود.

نخ لوپ: به نخ نایلون که دوسر آن به یک سوزن متصل است و در عمل های جراحی که نیاز به استحکام بیشتر نخ دارند مورد استفاده قرار می گیرد، لوپ گفته می شود که معمولا سوزن آن راند، متریال آن نایلون، طول آن ۱۵۰۰ می باشد.

نخ های میکرو: ک؟ نخ هایی که ظریف بوده معمولا در چشم پزشکی بکار می رود و با میکروسکوپ قابل استفاده است، نخ میکرو گفته می شود. از جمله نخ های شماره هشت صفر و ده صفر و… که از جنس نایلون و سیلک و ویکریل و… می باشند.

نخ سوپاین و فرایند بسته بندی آن: این نخ قابل جذب مصنوعی که بیشتر در عمل های جراحی چشم و قلب و عروق بکار می رود نسبت به نخ های دیگر از شرایط ویژه ای جهت استریل و بسته بندی برخوردار است. نسبت به رطوبت حساس بوده و به سرعت پوسیده می شود و پس از بسته بندی و استریل باید رطوبت گیری شود. سوپاین از P- G – A (پلی گلیکولیک اسید) تولید می شود. جهت لغزندگی و بهتر گره خوردن با پوششی از پلی گلاید مستور است.

آیا زمان جذب نخ های طبیعی و مصنوعی یکسان است؟

خیر، نخ های قابل جذب طبیعی مانند پلین حداکثر دو هفته و نخ کرومیک سه هفته و نخ های قابل جذب مصنوعی زمان طولانی تر نیاز دارند بین ۶۰ تا ۹۰ روز. مانند ویکریل، مونوکریل و سوپابن.

آیا همه نخ ها دارای سوزن می باشند؟

خیر، بعضی نخ ها بدون سوزن بوده و در بستن عروق هنگام جراحی مورد استفاده قرار می گیرد مانند سیلک تک رشته ای یا چند رشته ای یا دم اسبی یا تای که جهت عروق به کار می رود کرومیک بدون سوزن جهت مهار و کنترل نسوج در هنگام جراحی قابل استفاده است.

آیا نخ های جراحی از نظر طول به یک اندازه می باشند؟

خیر، معمولا طول طبیعی تولید نخ های پزشکی ۷۵ سانتیمتر می باشند ولی بنابر ضرورت و نوع عمل از ۱۵ سانتیمتر تا ۱۸۰ سانتیمتر تولید می شود، عموما نخ های تولید ایران ۷۵ سانتیمتر می باشد.

نخ های بدون سوزن در کجا و چرا استفاده می شوند؟

جهت صرفه جویی، سرعت عمل، بستن عروق و کنترل خونریزی در هنگام جراحی مورد استفاده قرار می گیرد مانند کرومیک و پلین که برای بستن نسوج و سیلک جهت بستن سررگ ها و نخ رشته ای (۸ رشته ای که معمولا طول آن ها تا ۱۵۰ سانتیمتر هم تولید می شود، جهت عمل های شکمی و روده ای بکار می روند.

نخ نایلون با ویکریل و منوکریل و پلی پروپیلن چه فرقی دارند؟

معمولا نخ های ذکر شده حساسیت کمتری نسبت به نخ نایلون ایجاد می کنند و در هنگام گره زدن از استحکام بیشتری برخوردار است و بیشتر در عمل های قلب و عروق از نخ های یاد شده استفاده می شود. نخ های ظریف پلی پروپیلن در عمل های چشمی هم مورد استفاده قرار می گیرد، این نوع نخ ها معمولا با اتیلن اکساید استریل می شوند.

ویژگی های نخ پلین و کرومیک: نخ کرومیک همان پلین است که با اندود کردن کرومه به کرومیک تبدیل می شود و هر دو از جنس روده گاو و گوسفند می باشند. فرق این دو در زمان جذب است، معمولا پلین بیشتر در نقاط سطحی و جراحی های پلاستیک و زیر پوست و کرومیک در نقاط عمقی تر و بستن سر رگ ها و دوختن عضلات مورد استفاده قرار می گیرد.

نخ سیلک بدون سوزن تنها یک رشته ای تولید می شود؟

خیر، نخ سیلک بدون سوزن از ۸ رشته تا ۱۷ رشته تولید می شود. معمولا برای سرعت بخشیدن در عمل های جراحی و بستن سریع عروق و گره زدن متعدد در زمان کوتاه در جراحی های قلب و عروق مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ختنه چه نخ هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

معمولا نخ پلین جهت ختنه استفاده می شود. بنا بر نظر پزشک می توان از نخ کرومیک که زمان بیشتری برای جذب نیاز دارد مورد استفاده قرار گیرد باز بنا بر نظر پزشک هم از سوزن كات و هم از سوزن راند استفاده می شود.

نخ کرومیک بیشتر در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

نخ کرومیک معمولا در نقاط عمیق تر بدن و بستن سر رگ ها و دوختن عضلات مورد استفاده قرار می گیرد. نخ کرومیک بیشتر در زنان و زایمان، داخلی و کلیه عمل های جراحی که نیاز به کشیدن نخ نباشد مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نخ مورد نظر پس از سه هفته (۱۴ تا ۲۸ روز کاملا جذب می شود.

شماره نخ ها به چه منظوری می باشند؟

نخ های پزشکی در هر کیفیتی دارای شماره های مختلف می باشند که نشان دهنده ظرافت و ضخامت نخ ها می باشند و به پزشک و پرستار کمک می کند تا بنا بر محل جراحی سایز نخمورد نظر را انتخاب کند. هرچقدر شماره نخ به سمت از دیاد برود نشان دهنده ظرافت نخ می باشد، مثلا نخ صفر و یک و دو از نوع نخ های ضخیم، دو صفر و سه صفر و چهار صفر و.. نخ هایی هستند که به سمت ظرافت می روند.

چرا نخهای پلین و کرومیک در مایع نگهداری می شوند؟

چون نخ های مذکور از جنس روده بوده امکان خشک شدن آن هست آن را در موادی از الكل و گلیسرین نگهداری می کنند تا خشک نشود و انعطاف پذیری آن از بین نرود.

آیا نخ های پزشکی را باید در شرایطی مخصوص نگهداری کرد؟

بله نخ های پزشکی باید عموما در دمای ۲۵ درجه و دور از نور مستقیم و رطوبت نگهداری شود. گرچه متأسفانه در بیمارستان ها و در مراکز درمانی کمتر به این موضوع توجه می شود.

نقش رنگ ها در شناخت نخ جراحی رنگ استاندارد لیبل ها نشانه نوع جنس نخ پزشکی می باشد.

مانند:نخ پلین نخ کرومیک نخ سیلک نخ نایلون پلی پروپیلن نخ PVDF

رنگ زرد رنگ کرم رنگ آبی رنگ سبز رنگ سورمه ای رنگ بنفش

توضیح: معمولا رنگ لیبل با رنگ نخ مطابقت دارند و فقط در سیلک رنگ استاندارد آن مشکی می باشد ولی گاهی اوقات نخ های ظریف سیلک به رنگ آبی می باشند.

 

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 25