سوزن نخ جراحی

ایا کلیه سوزن نخ های پزشکی به یک شکل و اندازه هستند؟

خیر، چون در عمل جراحی مختلف و گوناگون شکل و سطح مقطع سوزن با توجه به محیط جراحی متفاوت بوده سوزن در شکل های مختلف تولید می گردد که اهم آن به شرح ذیل است:

سوزن راند

سوزن کت

سوزن راست یا استریت

سوزن اسپاچولا

تیپرکت

سوزن کبدی (کات)

در هر عمل جراحی سوزن خاصی مورد استفاده قرار می گیرد، سوزن های دایره ای، کات، راند و اسپاچولا که در سایزهای مختلف وجود دارد و بنابر عمل نوع سوزن توسط پزشک انتخاب می گردد مثلا سوزن های دایره ای در عمل های چشم و دهان که گردش سوزن کم باشد مورد استفاده قرار می گیرد. سوزن راست برای دوختن روده مورد استفاده قرار می گیرد

برای دوختن نسوج نرم سوزن راند، نسوج سخت و سفت سوزن كات، جهت چشم سوزن اسپاچولا جهت کبد سوزن بلانت (کبدی) و…

– علامت اختصاری و استاندارد نخ ها

«P»

کرومیک اپلین ویکریل و سوپابن

سیلک پلی پروپیلن

«B»

«»

نایلون

«»

PVDF

«V»

استانداردهای نخ های پزشکی: یکی از استانداردهای نخ و سوزن جراحی استاندارد USP در آمریکا می باشد. بنا بر تحقیقات این موسسه مدت زمان جذب هر نخ بنا بر ضخامت و نوع نسوج بدن متغیر است. به عنوان مثال اگر گفته می شود نخ پلین بین ۷ تا ۱۴ روز و یا کرومیک بین ۱۴ تا ۲۸ روز قابل جذب است بنا بر همین نظر می باشد.

موضوعات متفرقه

نخ های کات کوت رشته های به هم بافته است لذا اعمال چرخشی سبب از هم گسیختگی احتمالی آن می شود حتی الامکان باید از این امر خودداری گردد.

نخ pp همان نخ تک رشته ای پلی پرو پیلن غیر قابل جذب است که جهت بستن پوست به کار می رود، هرچه قطر نخ بیشتر باشد زمان بیشتری جهت جذب مورد نیاز است.

نخ های طبیعی مانند پلین، مشتق است از لایه سروز روده گاو (bovine) یا لایه زیر مخاطی روده گوسفند (ovine) می باشد.

نخ های پزشکی اتیکن و بی براون ETHICON BBRAUN: یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده نخ پزشکی در دنیا شرکت اتیکن می باشد که سال ها در ایران فعالیت داشته و دارد ولی خوشبختانه به دلیل تولیدات داخلی و قیمت بالای ارز، از واردات آن کاسته شده است، محل اصلی کارخانه اتیکن انگلستان در شهر ادینبورگ می باشد ولی در آمریکا و فرانسه هم با همین اسم تولید می شود و به دلیل حساسیت بیش از اندازه در کیفیت نخ پزشکی اتیکن به خصوص در نخ های ظریف در زیر میکروسکوپ بازبینی می شود.

یکی دیگر ازکارخانه های معروفی که در دنیا به تولید نخ پزشکی می پردازد شرکت بی بران آلمان است که نخ های آن در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 8